Események betöltése

« Összes Események

  • Ez az esemény elmúlt.

Napi ige

szeptember 26

„Mégis, bocsásd meg vétküket!”2Móz 32,15–35

15 Mózes azután megfordult, és lement a hegyről, kezében a bizonyság két táblájával. A táblák mindkét oldalukon tele voltak írva; erről is, arról is tele voltak írva. 16 A táblákat Isten készítette, a táblákra vésett írás is Isten írása volt. 17 Amikor Józsué meghallotta a nép hangos kiáltozását, így szólt Mózeshez: Csatazaj hallatszik a táborból! 18 De ő így felelt: Nem diadalének hangja ez, nem is legyőzöttek énekének hangja, dalolás hangját hallom én! 19 Amikor a tábor közelébe ért, és meglátta a borjút meg a táncot, haragra lobbant Mózes, ledobta kezéből a táblákat, és összetörte a hegy lábánál. 20 Majd fogta a borjút, amelyet készítettek, elégette, porrá zúzta, vízbe szórta, és megitatta azt Izráel fiaival. 21 Majd ezt kérdezte Mózes Árontól: Mit tett veled ez a nép, hogy ilyen nagy vétekbe vitted őket?! 22 Áron így felelt: Ne lobbanjon haragra az én uram! Magad is tudod, hogy milyen gonosz ez a nép. 23 Ezt mondták nekem: Készíts nekünk istent, hogy előttünk járjon! Mert nem tudjuk, hogy mi történt ezzel a Mózessel, aki kihozott bennünket Egyiptomból. 24 Erre azt mondtam nekik: Akinek van aranya, szedje le magáról! Ők ide is adták nekem, én meg tűzbe dobtam, és ez a borjú lett belőle. 25 Amikor látta Mózes, hogy a nép így elvadult, mert Áron hagyta őket elvadulni ellenségeik csúfjára, 26 odaállt Mózes a tábor kapujába, és így kiáltott: Ide hozzám, aki az Úré! Erre Lévi fiai mind odagyűltek hozzá. 27 Ő pedig ezt mondta nekik: Így szól az Úr, Izráel Istene: Kössön mindenki kardot az oldalára! Járjátok be a tábort egyik kaputól a másikig, és gyilkoljatok le testvért, barátot és rokont! 28 Lévi fiai Mózes parancsa szerint cselekedtek, és elesett azon a napon a népből mintegy háromezer ember. 29 Utána azt mondta Mózes: Most avattátok fel magatokat az Úrnak, mivel fiatokat és testvéreteket sem kíméltétek. Áldás száll ma rátok. 30 Másnap így szólt Mózes a néphez: Igen nagy vétket követtetek el. Ezért fölmegyek most az Úrhoz, talán engesztelést tudok szerezni vétketekért. 31 Visszatért tehát Mózes az Úrhoz, és ezt mondta: Ó, jaj! Nagyon nagy vétket követett el ez a nép, mert aranyból istent csinált magának. 32 Mégis, bocsásd meg vétküket! Mert ha nem, akkor törölj ki engem könyvedből, amelyet írtál! 33 Az Úr így felelt Mózesnek: Csak azt törlöm ki könyvemből, aki vétkezett ellenem. 34 Most azért menj, vezesd a népet, ahová parancsoltam: íme, az én angyalom megy majd előtted. De a számonkérés napján számon kérem majd a vétküket. 35 És megverte az Úr a népet, amiért azt a borjút csináltatta, amelyet Áron készített.

Bibliaolvasó Kalauz – Bölcsföldi András igemagyarázata

Az aranyborjú elkészítésének mégis van következménye. Nemcsak az, hogy Mózes összetöri a kőtáblákat, amiket hosszú várakozás után kapott meg és a Sínai-hegyről hozott le népének, hanem kihirdeti az ítéletet is. Változó, hullámzó eseményeket látunk: Isten haragra gerjed a nép ellen, Mózes könyörög, majd ő hajtja végre Isten ítéletét, majd ismét könyörög a népért. Nem hagyja abba a közbenjárást: „Mégis, bocsásd meg vétküket!” (32)

RÉ21 467

Péntek esti dicséret | 687 | Emberi nemnek teremtő Istene

„…titeket pedig az Úr gyarapítson és gazdagítson a szeretetben egymás iránt és mindenki iránt…”1Thessz 3,9–13

9 Hogyan is adhatnánk eléggé hálát Istennek értetek mindazért az örömért, amellyel megörvendeztettek minket a mi Istenünk előtt, 10 amikor éjjel és nappal buzgón könyörgünk azért, hogy láthassunk benneteket, és kipótolhassuk hitetek hiányosságait? 11 De maga a mi Istenünk és Atyánk és a mi Urunk Jézus Krisztus egyengesse utunkat hozzátok, 12 titeket pedig az Úr gyarapítson és gazdagítson a szeretetben egymás iránt és mindenki iránt, ahogyan mi is szeretünk titeket. 13 Erősítse meg a szíveteket, és tegye feddhetetlenné a szent életben a mi Istenünk és Atyánk színe előtt, amikor a mi Urunk Jézus Krisztus eljön minden szentjével együtt. Ámen.

Az Ige mellett – Csűrös-Varga Vanda igemagyarázata

(12) „…titeket pedig az Úr gyarapítson és gazdagítson a szeretetben egymás iránt és mindenki iránt…” (1Thessz 3,9–13)

Mindenki gazdagodni szeretne, növekedni, előrejutni, fejlődni. Itt meg is kapja a gyülekezet Páltól áldásként, jókívánságként, tanácsként: gazdagodjatok szeretetben. Fura, hogy éppen szeretetben! Másban kívánunk gyarapodni, bármiben inkább, mint szeretetben, kivéve persze a kilókat. Kényelmesebb, előnyösebb, célravezetőbb lenne pénzben, hatalomban, tudásban, hasznosabb lenne tapasztalatban. De a szeretetben gazdagító áldást kapnak. Ha ebben növekszünk, minden más a helyére kerül. Akkor a pénz eszközzé válik a segítségre, a hatalom lehetőség a szolgálatra, a tudás ajtó a megértésre, a tapasztalat bölcsesség a vezetésre. Ez az evangélium ereje: amikor a szeretet túlcsordul, túllép a határokon, és elér azokhoz is, akik nem számítanak rá, akik nem a mi klikkünkbe tartoznak, akikkel nehéz jót tennünk. A bennünk rejlő szeretetet Istentől kapjuk. Amikor elfáradunk a gyakorlásában, közel a kiégés, az elfáradás, a fásultság, akkor is jó tudni, hogy akik az Úrban bíznak, erejük megújul, és újra tudnak gyarapodni, gazdagodni a szeretetben is.

Részletek

Dátum:
szeptember 26
Esemény kategória:
Ugrás az oldal tetejére